Urządzanie małego mieszkania – poznaj kilka praktycznych porad

Jeśli Twoje mieszkanie jest małe i niezbyt przestronne, powinieneś zapomnieć o ciemnych kolorach podczas malowania ścian. Decydując się na ciemne kolory sprawisz tylko, że mieszkanie będzie wyglądało na jeszcze mniejsze niż jest. Najbardziej wskazane jest, aby zdecydować się na jasne odcienie, ponieważ pomogą one przestrzeni wyglądać znacznie większe i bardziej przestronne. Oprócz pastelowych odcieni, takich jak jasna zieleń czy jasny niebieski, warto zdecydować się na biel.

Jeden, ale dopasowany kolor

Jeśli myślimy o malowaniu całego domu, dobrze jest, aby wszystkie pokoje i inne pomieszczenia były pomalowane na ten sam kolor. O tym, że ważne są kolory w mieszkaniu, pisali już redaktorzy portalu designerskie.pl w autorskim artykule. Dzięki temu dom lub mieszkanie będzie wyglądało na znacznie większe, ponieważ zachowana zostanie ciągłość przestrzeni. Wybierz kolor, który idealnie pasuje do mieszkania i sprawi, że całość będzie wyglądała na znacznie większą niż jest w rzeczywistości.

Naturalne światło

Oprócz wyboru jasnych kolorów lub pastelowych odcieni, maksymalizacja naturalnego światła jest kluczem do tego, aby dom wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości. Im więcej światła wpada z zewnątrz, tym lepiej dla Twojego małego mieszkania. Jest to podstawowa zasada dekorowania, którą powinieneś wprowadzić w życie, kiedy tylko możesz.

Właściwy styl dekoracji

Styl dekoracji, który wybierzesz, jest również kluczem do tego, aby Twoje małe mieszkanie wyglądało na znacznie większe. Eksperci od dekoracji radzą, aby przy urządzaniu małego mieszkania lub domu zdecydować się na styl minimalistyczny i współczesny. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej i nie ma potrzeby przeciążania pomieszczeń, jeśli chodzi o posiadanie przestrzeni.

Mniej mebli

W małym mieszkaniu przestrzeń jest kluczowa i trzeba maksymalnie wykorzystać każdy kąt. Wybierz meble, których potrzebujesz i nie stawiaj więcej niż to konieczne – o tym również przeczytamy więcej na blogu Designerskie.pl. W takich przypadkach można zdecydować się na meble, które pełnią podwójną funkcję, np. rozkładaną sofę lub stół do salonu, który może służyć jako dekoracja oraz jako stół jadalny. Pufy są również dobrą opcją, jeśli chodzi o maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ponieważ pomagają nadać specjalny akcent domowi, a także są kolejnym meblem do siedzenia.

Znaczenie luster

Odpowiednio duże i dobrze umieszczone lustro może dać poczucie przestronności pomieszczeniu, w którym się znajduje. Najlepiej umieścić lustro przy oknie, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Poza tym lustra są zawsze doskonałym elementem podczas dekorowania każdego pomieszczenia w domu.

Wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni

Gdy mieszkanie nie jest zbyt duże, liczy się każda przestrzeń, by jak najlepiej wykorzystać to, co się da. Wbudowane szafy są idealne w tych przypadkach i umieszczenie niektórych półek zintegrowanych ze ścianą pomaga bez wątpienia zaoszczędzić sporą ilość miejsca.