Czym zachwyca Pałac Sztuk im. Królowej Sofii w Walencji?

W centrum hiszpańskiej Walencji – w miasteczku Sztuki i Nauki, mieści się budynek o wysokiej wartości zarówno funkcjonalnej, jak i artystycznej. Opera Pałac Sztuk im. Królowej Sofii zaprojektowana została w 2006 roku przez Santiago Calatrava – jednego z najwybitniejszych architektów Hiszpanii.

Sami autorzy opisują budowlę słowami, iż ma ona służyć jednocześnie jako główny obiekt sztuki widowiskowej miasta oraz jako orientacyjny punkt centrum Walencji, pomagając urozmaicić i ożywić teren, na którym powstała.

Opera – ważny punkt na mapie Walencji

Opera w Walencji należy do kompleksu Miasteczka Sztuki i Nauki znajdującego się na terenie wzdłuż suchego koryta rzeki Turia. Chcąc nadać spójności miastu i połączyć jego centrum z morzem, kompleks umieszczony został w połowie drogi między starym miastem, a przybrzeżną dzielnicą Nazaret.

Opera wraz z Teatrem Planetarium oraz Muzeum Nauki Księcia Filipa tworzy zintegrowaną linię od zachodniego do wschodniego krańca brzegu.

Nietuzinkowe połączenia brył

Budowla Pałacu Sztuk posiada charakter monumentalnej rzeźby. Z pozoru przypadkowo ułożone bryły łączą się ze sobą zamknięciem w dwóch symetrycznych muszlach z betonu. Całość okala stalowa osłona, wystająca z korytarza wyjściowego aż na najwyższe kontury krzywoliniowej otoczki. Wszystkie kondygnacje doskonale wkomponowały się w miejski krajobraz dodając mu dynamiczności, a przy tym zapewniając ochronę tarasom i obiektom znajdującym się poniżej. Z boku konstrukcji wystają poziome pomosty promenadowe, między którymi również rozmieszczono różnorodne wielościany. Architekt Calatrava zaprojektował także stałe instalacje w głównych przestrzeniach budynku: między innymi dwa duże malowidła ścienne i dwie ceramiczne płaskorzeźby.

Sale obiektu – wykorzystanie niezwykłej przestrzeni

Powierzchnia opery wynosi aż 37 000 m². Jej najważniejszym pomieszczeniem jest oczywiście audytorium do wystawiania koncertów, baletów i oper, na 1706 miejsc. To jedyna sala, do której wymagany jest bilet wstępu. Po pozostałych częściach budynku, czyli m.in. sali kameralnej, sali do projekcji filmowych, przestrzeni galeryjnej, kawiarniach, restauracjach czy tarasach ogrodowych, publiczność może poruszać się swobodnie. Dzięki temu Pałac Sztuk jest częstym miejscem spotkań miejscowej społeczności i turystów.

Przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi salami w budynku umożliwiają łatwo dostępne połączenia schodami, zewnętrznymi windami czy przez balkony promenadowe, z których podziwiać można piękne widoki na miasto i ogrody.

One thought on “Czym zachwyca Pałac Sztuk im. Królowej Sofii w Walencji?

Dodaj komentarz