System rynnowy do domu jednorodzinnego

Wybór systemu rynnowego podczas budowy domu jest równie istotny jak zozostałe elementy pokrycia dachowego. Niestety rynny nadal traktowane są nierzadko jako dodatek, przez co wiele osób nie zwraca uwagi na ich jakość, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo dla całego pokrycia dachowego.

Sprawdzone systemy rynnowe – to warto wiedzieć

Jednak zastosowane rynny, a także rury spustowe oraz obróbki blacharskie powinny być stworzone z tego samego metalu co pozostałe pokrycie dachu. Tym samym w przypadku pokrycia dachu blachą aluminiową należy wybrać rynny z aluminium. Zaś w sytuacji pokrycia dachowego z blachy cynkowej lub cynkowo-tytanowej wówczas najlepiej sprawdzają się rynny z cynku lub tytan-cynku. Eliminuje się dzięki temu ryzyko korozji, do jakiego może dojść w sytuacji styku różnych metali. Jednak często elementem decydującym o wyborze danego systemu rynnowego jest jego cena. Nieco inaczej wygląda sytuacja z wyborem rynien w przypadku pokryć dachowych ceramicznych oraz bitumicznych. W takiej sytuacji wybór rynien jest zupełnie dowolny. Rynny do domu z pokryciem z dachówki, papy lub gontu bitumicznego mogą być zarówno z blachy stalowej, PCV lub aluminium. Ważny jednak, aby połączenia były w pełni szczelne. Nie można natomiast tworzyć systemu rynnowego z dowolnie wybieranych składowych od wielu producentów. Najlepiej sprawdzają się komponenty tej samej marki. System rynnowy składa się z takich elementów jak rynny, mufy, denka, kolanka, rury spustowe, uchwyty, narożniki oraz rewizje.

Czynnikami, które mają wpływ na jakość rynien są z kolei odporność na rdzewienie, szczelność, wytrzymałość mechaniczna, posiadane certyfikaty jakości, niska rozszerzalność temperaturowa. Rynny powinny być ponadto optymalnie dopasowane do potrzeb użytkowników oraz do ich budżetu.