Styl rustykalny – co warto o nim wiedzieć?

Styl rustykalny jest coraz częściej wykorzystywanym trendem w urządzaniu wnętrz. Przywodzi on wspomnienie romantycznej, sielskiej i spokojnej wsi. Czym się charakteryzuje i skąd pochodzi ?

Styl rustykalny to nic innego, jak nawiązanie do spokojnego, wiejskiego życia, zgodnego z naturą

Mocno nawiązuje do wnętrz z XIX i początków XX wieku, próbując oddać atmosferę dawnych gospodarstw.  Najważniejsze cechy stylu rustykalnego to zastosowanie naturalnych materiałów i tkanin. Bardzo ważne jest naturalne drewno, koniecznie z widocznymi słojami oraz kamień. Jeżeli chodzi zaś o dodatki, chętnie wykorzystywane są miedź i żelazo a także ceramika. W kwestii kolorystyki pomieszczeń należy postawić na naturalne, ciepłe i neutralne barwy jak np. biele i beże oraz kolory ziemi jak np. odcienie brązu. Intensywne kolory są wskazane jedynie w dodatkach. Popularne w stylu rustykalnym są kwiaty, kratki i pasy. Niezwykle ciekawym i ożywiającym wnętrze elementem może być ornamentyka na meblach, która będzie inspirowana motywami wsi. Bardzo popularne jest zastosowanie surowej cegły, lub pomalowanie jej na biało.

Meble w stylu rustykalnym to najczęściej te z naturalnego drewna, często celowo postarzone lub zakupione z drugiej ręki. Styl rustykalny będzie idealny dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z naturą. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach drewnianych domów o sporym metrażu. Będzie też znakomicie komponował się w dawnych dworkach. W rustykalnych aranżacjach świetnie odnajdą się romantycy oraz osoby, które uwielbiają wynajdować perełki na targach staroci lub rodzinnych zapomnianych strychach.